Haberler

AVRUPA ÇAPINDA YAPILAN YARIŞMADA 800 PROJE ARASINDAN KAZANAN 4 TÜRK PROJESİNDEN BİRİ SENA FEN LİSESİ’NİN “STEMagic” PROJESİ OLDU.OKULUMUZ BRÜKSEL’E DAVET EDİLDİ.GURURLUYUZ.

800 Aktivite, dünya çapında 40 ülke… 120.000’den fazla öğretmen ve öğrenci Scientix Avrupa’nın düzenlediği Stem Keşif Haftası’na katıldılar. Biz de Sena Fen Lisesi olarak “STEMagic” adlı optik, akustik ve mühendislik temalı proje ve etkinliklerimizle katıldık ve Avrupa çapında ACTIVE DISCOVERERS: THE LOUDEST YES To STEM  adlı en önemli, Stem Keşif Haftası’nın başarılı olmasını sağlayan ve “Yüksek Sesle Stem’e Evet” diyen katılımcılardan Türkiye adına kazanan tek proje olduk. Diğer kategorilerde kazanan üç okulun projesi ile birlikte, Türkiye’den ödül alan 4 okuldan biri olmanın haklı gururunu yaşadık.
               Stem Keşif Haftası etkinliklerimize Bilime Yolculuk e-twinning projesi olan “Arduino for learning to learn” projesinde yapmaya çalıştığımız Akıllı ev kilit sistemi devresini geliştirerek başladı öğrencilerimiz.  
             Gaziantep Üniversitesi Optik ve Akustik Mühendisliği’nden Doç Dr. Ahmet Bingül ile okulumuzdan canlı bağlantı gerçekleştirdik. Ahmet Hocamız Termal kamera ile kızıl ötesi dalga boyunun özellikleri, renklerin sıcaklığının termal kameradaki renklerin sıcaklığı ile tezat oluşturduğu, Van De Graff jeneratörüne artı yüklü iletken küre dokununca ne olacağı, floresan lamba yaklaştırınca nasıl yandığı, Tesla Bobini ve Faraday kafesi, Cern, Fiziğin büyüsü dahil birçok konu hakkında eşsiz bilgilerle donattı bizi, hem de deneylerle, uygulamalarla! Termal kamera ile görünür ışıkta, karanlıkta görüntünün nasıl göründüğünü, camın, plastiğin kızılötesi geçirgenliğini, elektrik alanı yaptığı deneylerle gözlemledik. Fizik Mühendisliği, Optik ve Akustik Mühendisliği, Gaziantep Üniversitesi hakkında bilgilendirdi bizi. 
           Öğrencilerimize kara cisim ışıması, renklerin sıcaklığı, ışık kirliliği,Optik ve Akustik Mühendisliği, Aydınlatma Mühendisliği ile ilgili Fizik ve Kimya bilgileri verildikten ve Matematikle ilgili bağlantısı anlatıldıktan sonra, öğrencilerimiz bu bilgilerle ilgili pano hazırlayıp, ısı sensörü ile devre bağlayıp, S4Arduino ile de kodlarını yazıp sunum yaptılar ve Aydınlatma sektöründe bu bilgilerin ne kadar önemli olduğu ve ışık kirliliğini önlemede ne kadar rolü olduğu ile ilgili bağlantı kurdular.
       Ayrıca Stem Keşif Haftası etkinliklerimizde, ilçemizde bilim merkezi bulunmadığından ve öğrencilerimizin çoğu tarafından, sesin odaklanıp yansıtılmasının, fısıltı çanakları aracılığı ile gözlemlenemediğinden dolayı, Optik ve Akustik Mühendisliği konulu projemiz kapsamında fısıltı canakları yapmaya çalıştık öğrencilerimizle. Öğrencilerimiz kullanılmayan iki uydu canağını boyayıp, odak oluşturmaya çalışıp, sesin tek bir odaktan karşı odağa yansıtılmasını gözlemlemeye çalıştılar; hem de “Unutursam Fısılda ” film müziklerini İngilizce ve Almanca’ya cevirerek, bu müziği fısıldayarak, bilimle sanatı ve yabancı dilleri de harmanlayarak…
        Stem Keşif Haftası’nda etkinliklerimiz ,Tarih öğretmenimizin desteği ile öğrencilerimizin, roketle kendini uçuran ilk insan olan “Lagari Hasan Çelebi” hakkında, karekod kullanarak pano sunması ve Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenimizin “Morfo” uygulamasını kullanarak deyimlerin hikayelerini anlatması ile son buldu. Böylelikle eğitimde teknolojiyi sözel derslerle harmanlanmış oldular. 
     Ayrıntılı bilgi ve etkinlik videolarımıza  https://www.facebook.com/senakoleji/  adresinden ulaşabilirsiniz.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.

Diger Haberler